MBTX20UHD BLACK MOTOBATT QUADFLEX BATTERY
SKU: MBTX20UHD
Flat fee shipping!
*Conditions Apply
Order before 3.30pm,
we ship today
*Conditions Apply
Note: This item cannot be shipped to Australia.
Specifications:
  • Voltage: 12V
  • C(10) Ah: 21
  • C(20) Ah: 22.3
  • CCA (Cold Cranking Amps): 320A
  • MCA (Marine Cranking Amps): 407A
  • PHCA (Pulse Hot Cranking Amps): 624A
  • Weight: 6.5kg (14.33lbs)
  • Dimensions (LxWxH): 175 x 87 x 155mm (6.89 x 3.43 x 6.1)
  • Terminal Height 1: 100mm (3.94)
  • Terminal Height 2: 175mm (6.89)
  • Terminals: 4, M6x2.5 (MPT2 & MPT3)
  • Screws: 4, M6x7 (2x MPS2)
  • Allen Wrench: 1, 4x4 (MPAK2)
  • Terminal Caps: 4, 12x5.5 (2x MPC2)
  • Spacer: 20mm Bottom (MPBS7), 13mm Back (MPSS)
Features:
  • Patented QuadFlex multi-fit terminals.
  • Fully sealed – Can be mounted and transported in any position.
  • No initial charging – Install and go, charged right out of the box.
  • Maintenance Free – No messy acid to worry about.
  • 20% more cold cranking amps (CCA).
  • Easy accessory connection with multiple terminals.
Motobatt batteries are available via courier delivery as they contain no liquid acid!
(MBTX20UHD)
This is a generic product which is suitable for many motorbike models.
SKU MBTX20UHD
Barcode # 6947312400446
Brand Motobatt
Loading...
Be The First To Review This Product!
Help other MotoXparts users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review
You May Also Like
MBTX20U / MBTX20UHD MOTOBATT HEAT COVER
MBTX20UHC
More From This Category
SSB Powersport XR Series High Performance AGM 12V 3AH Battery
RB3L-B
SSB Powersport XR Series High Performance AGM 12V 5AH Battery
RB5L-B
MB5U MOTOBATT QUADFLEX BATTERY
MB5U
MB5U MOTOBATT QUADFLEX BATTERY
MBT4BB MOTOBATT QUADFLEX BATTERY
MBT4BB
SSB Powersport UltraLite Lithium 12V CCA 120 Motorcycle Battery
LFPZ5-S
SSB Powersport XR Series High Performance 12V 10AH Battery
RTX9-BS